Neumětely

Spolek na záchranu varhan v Neumětelích

Vážení občané Neumětel,

dovolte, abychom Vás informovali o existenci Spolku pro záchranu varhan v Neumětelích. Spolek byl založen dne 25.3.2019 jako společenství osob, které spojuje společný zájem - záchrana varhan v kostele sv. Petra a Pavla v Neumětelích. Zakládajícími členy jsou Mgr. Alena Rydrychová, členka zastupitelstva Obce Neumětely a předsedkyně kulturní komise, paní Ing. Marie Malínská, kronikářka Obce Neumětely, a paní Eva Rejsková, kostelnice našeho kostela. Spolek byl jako nestátní nezisková organizace zapsán do spolkového rejstříku vedeného Městským soudem v Praze dne 11.4.2019.

První zmínka o našem kostele je ze 14. století. Existence zdejších varhan byla doložena již v 18. století. Současný nástroj postavil pražský varhanář Karel Schiffner v roce 1887. Varhany byly prohlédnuty dne 26.1.2019 restaurátorem Rudolfem Valentou a dne 1.3.2019 organologem Arcibiskupství pražského Štěpánem Svobodou. Původním účelem prohlídky varhan bylo zjištění, zda jsou tzv. hratelné, a dále zjištění předpokládané výše peněžní částky za jejich vyčištění a naladění. Ukázalo se, že varhany jsou omezeně funkční a lze na ně hrát, jsou však silně rozladěné. Naladit a vyčistit je by nebyl až takový problém. Skutečným a naléhavým problémem je především jejich masivní napadení červotočem. Pokud se varhany ponechají i nadále „v klidu“, bez jakéhokoliv zásahu restaurátora a nebude se na ně občasně hrát, dojde v průběhu příštích pěti let k jejich naprostému a nevratnému zničení! K tomuto závěru došli nezávisle na sobě oba varhanáři.

Naprosto neutěšený stav místních varhan nás přinutil rychle jednat. Rádi bychom dosáhli na celkovou opravu varhan, vytvořili jim v kostele vhodné podmínky a péčí o kulturní a společenské dění v kostele zajistili jejich využití pořádáním varhanních koncertů alespoň 4x do roka (pouť, posvícení, advent a jaro).

Musíme ale jednat rychle a teď! Obracíme se proto na Vás všechny, kterým není osud varhan lhostejný: přispějte jakoukoliv peněžní částkou na záchranu varhan v Neumětelích!

Pomoci můžete příspěvky do veřejné sbírky a to vklady do sbírkové pokladničky při konaných akcích, bezhotovostním převodem na účet spolku č. 188701887/2010 nebo v hotovosti k rukám předsedy spolku. Číslo účtu není náhodné - 1887 je rok stavby zdejších varhan. Další možností jak pomoci je vaše přihlášení se za člena spolku.

Předem velice děkujeme všem dárcům a podporovatelům spolku za všechny dary a podporu. Doufáme, že díky Vaší štědrosti bude brzy možné začít s první etapou záchrany varhan.

Zakládající členové Spolku pro záchranu varhan v Neumětelích

Mgr. Alena Rydrychová
Ing. Marie Malínská
Eva Rejsková